Patron Muzeum Arcade Classics

 

 Andrzej Krawczyński senior

przyszedł na świat 7 lutego 1946 roku w Braniewie,  jako pierwsze z trojga dzieci Aleksandra Krawczyńskiego i Janiny Krawczyńskiej z domu Ociepa.  

W 1951 roku przeniósł się z rodzicami i dwiema siostrami do Elbląga. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu za namową ojca, a raczej nakazem podjął edukację w jedynym w kraju Technikum Przemysłu Torfowego w Elblągu, przy ulicy Wybrzeżnej zlokalizowanym w budynku, obecnego Muzeum Elbląskiego. Wiedząc dzisiaj o pionierskich dokonaniach Andrzeja Krawczyńskiego na rzecz polskiej elektronicznej rozrywki, czy można  uwierzyć, że jego przyszły absolwent z pewnością niezwykle nobilitującej placówki edukacyjnej - jednakże związanej z przemysłem torfowym, mógłby niebawem zostać niezależnym konstruktorem jednych z pierwszych polskich gier telewizyjnych i wynalazcą polskiego manipulatora do gier…z pewnością nie było to możliwe.

 

 Jego olbrzymie zainteresowanie elektroniką i elektrotechniką

sprawiły, iż był zmuszony zawieść  ojca i przenieść się mimo jego sprzeciwu do szkoły o profilu elektronicznym.

 W roku 1962 najprawdopodobniej w wyniku szkolnych spotkań lub wizyt poznaje starszego o 13 lat doświadczonego krótkofalowca i elektronika, który dostrzega u Andrzeja Krawczyńskiego zadziwiającą wiedzę, ale przede wszystkim zamiłowanie do elektroniki i krótkofalarstwa. Ta znajomość przeradza się w przyjaźń i przyczynia do wprowadzenia piętnastolatka w arkana osobliwej profesji. W konsekwencji  dnia 1 lutego  1963 roku dochodzi do zatrudnienia szesnastoletniego elektronika w Zakładzie Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych Oddział w Gdańsku Kierownictwo Powiatowe Elbląg na stanowisku radiomechanik. Po czym w 1970 roku podejmuje on pracę w Spółdzielni Pracy Metalowo-Elektrotechnicznej w Elblągu na tym samym stanowisku. W 1972 roku w związku z objęciem stanowiska kierownika Zakładu Radiowo Telewizyjnego w Dzierzgoniu, wspólna droga Andrzeja i jego mentora rozchodzi się, jednakże nie w przeciwnych kierunkach i jak się niebawem okaże nie na długo.

 

 Jak wynika z kronik Zawodowej Straży Pożarnej w Elblągu w 1966 roku

zostaje w niej powołany dział łączności, którego w latach 70. minionego wieku kierownictwo obejmuje rzeczony wcześniej mentor. W dniu 10 sierpnia 1976 roku trzydziestoletni uczeń Andrzej wraca pod opiekę swojego guru,  którego poznał 14 lat wcześniej. To właśnie dzięki niemu wprowadzony niegdyś w arkana krótkofalarstwa i elektroniki elblążanin może obecnie w pełni urzeczywistniać swoje wielkie zamiłowanie poprzez obecną profesję - naprawę i montaż stacji nadawczych na terenie zachodniej część ówczesnego województwa olsztyńskiego w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Elblągu.

 

 
Mimo tego, iż opisane wydarzenia mają miejsce w czasach Polski Ludowej

w niczym to nie przeszkadzało, aby elbląski dział łączności Zawodowej Straży Pożarnej w Elblągu, stał się elektrotechniczną kuźnią, w której  Andrzej Krawczyński po pracy, mógł realizować swoje pionierskie wizje owych czasów. Dlatego też od sierpnia 1976 roku w życiu zawodowym Andrzeja Krawczyńskiego rozpoczyna się wyjątkowo  kreatywny i pełen zaskakujących osiągnięć okres...

ale o tym w kolejnym odcinku Histogramu Arcade Classics.pl  - poświęconemu  niezależnemu konstruktorowi pierwszych polskich gier telewizyjnych i joysticków.

 

 

Andrzej Krawczyński senior - Patron Muzeum  gier wideo lat 90 - Arcade Classics w Elblągu

Z okazji  jubileuszu 75 urodzin , ale przede wszystkim olbrzymiego wkładu w utrzymywaniu w ciągłej sprawności wszystkich gromadzonych od 1997 roku eksponatów, Salonowi/Muzeum Gier  Wideo lat 90. w Elblągu

zostaje nadane 𝐢𝐦𝐢𝐞̨

𝐀𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐚 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐧́𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐬𝐞𝐧𝐢𝐨𝐫𝐚,

 którego wielka pasja do elektroniki i  elektrotechniki, przyczyniła się za moim pośrednictwem do powstania rzeczonego obiektu.

 

                      Andrzej  junior

                                                     

20 lutego 2021
Bądź na bieżąco i odwiedzaj nasz profil na Arcade Classic
Na bieżąco śledź profil Arcade Classics na Instagramie
Arcade Classics Muzeum gier wideo z lat 90. zaprasza wszystkich graczy!
Andrzj Krawczyński senior - Patron Muzeum Arcade Classics przy pracy

Strona autorstwa Projekt WEB

Polityka prywatności

      Copyright © Arcade Classics  -  wszelkie prawa zastrzeżone

Zaglądaj na oficjany profil Arcade Classic i śledź informacje o nas!

KUP BILET

Polub profil Arcade Classics na Instagramie i komentujposty!
Obserwuj profil Arcade Classics na Instagramie i komentuj posty!

 

 

ul. Wyczółkowskiego 3 G 
82 - 300 Elbląg
 tel.  690 915 415

 

Media Społecznościowe